Yorum yok Özet
Yazı Özeti Bu yazımda genelde telefon seçimlerinde yapılan yanlışlar ve düşünülmeyen kriterlerden bahsediyorum.

Neden telefon seçemiyorsunuz? Enayilik etmeyin!

Başlık biraz tuhaf görünse de yanlış yazmadım. Gerçekten merak ettiğim bir soru bu: "Neden telefon seçemiyorsunuz?". Siz bunu cevaplamadan önce ben neden bunu sorduğumu açıklayayım.

Bilgisayarla içli dışlı olmanın, birçok kişinin teknolojik rehberliğini yapmanın ve gözlük takmanın getirisi genelde "Sana sorayım, sen daha iyi anlarsın." şeklinde sizi anlam veremediğiniz bir mertebeye ulaştırıyor. Bu bazen iyi, bazense kötü. İyi çünkü, teknoloji dendiğinde anlamanız gereken birçok konu olduğunu size soranlara verdiğiniz yanıtlarla teyit edebiliyorsunuz. Kötü çünkü, bu yorucu ve ardı arkası kesilmeyen bir durum. Tabi sizin yıllarca kafa patlatıp edindiğiniz bilgileri karşı tarafa 10 dakikada açıklamanız da pek olası değil. Sorun da zaten burada.

Genelde şunu görüyorum. Bir telefon ihtiyacı olan biri benden fikir almaya kalktığında "Sence ne alayım?" diye soruyor. Aslında sorular yanlış tarafa soruluyor, bunu benim sormam gerek: "Sence ne almalısın?". Bu soru çok önemli çünkü her ne kadar telefonlar tek bir özelliklerde üretilse de kişilerin onları tercih etme olayı tamamen kişilerin ihtiyaçlarına yönelik. Yani bir telefonu hangi kriterlerine göre tercih etmek biraz da kullanıcıya kalıyor. Ama görüyorum ki bu konuda ciddi bir cahillik var. Mesela isim yapmış markanın ürürünün özelliklerine bakmadan, kişinin beklentisindeki kriterlere uygun mu, yeterli mi yoksa fazla mı bunların hepsini elden geçirmeden hamle yapmak büyük hata. "Aman ya, özelliği bolsun da eksik olmasın." düşüncesi de ayrı bir yanlış. Yahu ihtiyacından fazlasına neden yatırım yapasın? Zamlarla her tartışmaya salça olan sen değil misin? Kendi harcaman söz konusu olduğunda cebini neden sıkmıyorsun. Para bir var, bir yok hayatımızda.

Neyi, nasıl seçeriz?

Şimdi şuna gelelim. Belli ki telefon seçimlerimiz sadece kamerasından, renginden ve üzerinde yer alan ısırılmış elma logosundan ibaret. O zaman seçimlerde tek kriterlerin bunlar olmaması gerektiğine biraz vurgu yapalım.

 • Neler sizin için önemli? — İlk kafa patlatılması gereken konu da bu. Eğer bunu düşünmeyecek kadar üşengeç ve paranın sizin için bir önemi yoksa yazının devamını okumanıza hiç gerek yok. Hatta siteden uzaklaşabilirsiniz. Belli ki bunu düşünenlerin parası ve egosu var. Düşünmeyenler için de şunu aktarabilirim. Yeni almak istediğiniz bir cihazı nerede ve ne amaçla kullanacaksınız? Misal, bir iş yeri telefonunda bazı yazışmaları ilerletmek, şarjının uzun gitmesini istemek ya da uygulama desteğinin uzun senelerce devam etmesini bekleyebilirsiniz. Bir başka örnekle ihtiyacınız fotoğraf ve video odaklıdır ya da bu alanda hobi amaçlı şeylere ağırlık vermeyi düşünüyorsunuzdur. O zaman tercihlerinizde ilk bakacağınız şey kamera özellikleri ve bunu destekleyen yazılım ve donanımsal diğer şeyler. Sırf markasından ötürü bir telefona fanatikleşmek çok büyük bir hata. Tabi amacınız o marka altında tek bir ekosistem yaratmak değilse.
 • Sormak yerine araştırın — Tıpkı benim araştırıp öğrenebildiğim gibi siz de sormak yerine kendinize bu konuda bir şeyler katın. Sonuçta sizden bir teknoloji uzmanı olmanızı gerektirmiyor bu durum. Ama günümüz koşullarında ilerleyen bir teknoloji söz konusu ve halen daha yazılım desteği bitmiş telefonun neden WhatsApp'ı açmadığını algılayamayanlar var. Siz öğrenemeyecekseniz üreticiler telefonlarına desteklerini kestiklerine dair bir ses bildirisi atarak "Ben artık öldüm be adam, bırak beni." desin. İşi bilen biri size yanıt verse de kefil olamaz. Bu ayrı bir konu.
 • Doğru kaynaklar edinin — İş bir şeyleri araştırmak veya öğrenmek olduğunda bunun kaynakları da önemli. Neyi istediğinizi belirlemek kadar nereden istemeniz de kararlarınızı etkileyebilir. Genelde alışveriş söz konusu olduğunda bilindik pazar yerleri göze çarpsa da bunlar sadece bizi fiyatları konusunda ilgilendiriyor. Bir ürünün özelliklerini teyitlemenin en güvenilir yolu üretici kaynaklarıdır. Bu genelde üreticilerin internet sitelerinde yer alan ürün sayfalarıdır. Bu yoksa da üreticilerin destek hatları ya da resmi yazışma kanalları tercih edilebilir. Ama hikayeyi 7'inci, 8'inci ağızdan yazmış bir satıcıya pek güvenmeyin derim. Belki de "Ne alayım?" yerine asıl sorulması gereken de budur: "Nereden araştırayım?".
 • Seçim yapın — Bu çok güzel bir aşama. Ama bir o kadar da kritik. Kriterlerinizi kesin olarak belirlediğinizde karşınıza birden fazla alternatifler çıkacak. Alternatifler konusunda fikir almanızda hiçbir sakınca yok. Hatta iyi kötü her markaya şans verebilirsiniz. Çünkü kötü deneyimi olduğunu belirtenlerle sizin kriterleriniz bir olmayabilir. Bir başkasının yaşadığı bir hata ya da eksikliği siz kendi kriterlerinizle görmeyebilirsiniz. Kafanıza yatan modelleri bir kenara not edin ve diğer adıma geçin.
 • Fiyat alternatiflerini araştırın — Her ürünün fiyatı ne yazık ki tek değil. Çoğu zaman belirli bir fiyat bandında rakamların satış kanallarında oynadığını fark edebiliyoruz. Burada işi ölü bir fiyatta, çok ucuza kapatmak olmamalı. Eğer hedef buysa geçmiş olsun, çoktan dolandırıcıların radarına girmiş olabilirsiniz. Güvenilir satıcılara göz atın. Bakın satıcılara diyorum, çünkü pazar yerleri satıcılara sattıkları ürün konusunda kefil olamazlar. Ne yazık ki replika dediğimiz çakma ürünlerin denetimi ülkemizde neredeyse hiç yok. Tüm bu yazdıklarım uzaktan alışverişler için geçerli, mağaza alışverişinde dolandırılacak kadar cahil olanlarımız yoktur diye düşünüyorum. Bakıp dokunduğunu bile anlamayanlarımız varsa şu anda boşa dil döküyorum.
 • Seçtiğiniz şeyin sizi ne kadar süre götüreceğine bakın — Bu genelde düşünülmeyen bir durum. Hatta bir akıllı telefonu satın aldıktan sonra geçerli olacak şekilde 4 yıl güncelleme alacağını düşünler var. Bu çok trajikomik. 2019 yılında üretilmiş telefonu 2024 yılında alıyor ve güncelleme desteğinin 2028 yılında biteceğini düşünüyor. Üretici süreyi başlatmak için senin telefonu satın almanı maalesef beklemiyor. Piyasaya sürdüğü andan itibaren başlatıyor. Yani demem o ki, tercih edeceğiniz cihazın ileri dönemlerdeki akıbetine kadar kapsamlı bir araştırma yapmakla yükümlüsünüz. Yoksa üzülürsünüz. Kamera güncellemesi almadığında, yeniliklerden mahrum kalan bir cihaza sahip olduğunda "Bunu daha geçen sene almıştım, diğerlerinin yanında bunu kamerası neden böyle." diyebilirsiniz. İş sadece kamera ile de ilgili değil. Uygulamalar için de güncelleme almayabilir, ülkemize gelecek olan 5G teknolojisini destekleyemeyebilir ya da günümüzün popüler icadı yapay zeka özelliklerine kavuşamayabilir. Çevrenizdekilerin tek parmakla yaptığı özellikleri siz evinizde bilgisayarınızı açarak yapmak zorunda kalabilirsiniz. Benden söylemesi.

Peki bu yurtdışı cihazların olayı ne?

Buna bakmadan önce bütçemiz tam olarak ne ve bu bütçeye uygun ürünler neler, bu ürünlerin kriterlerinize ne kadar uyup uymadığına bakalım. Bu konuları derin bir şekilde ele aldıysak bize bazı sonuçları ortaya koyuyor olmalı. Örneğin istediğimiz cihaz için bütçemiz yetiyor mu? "Yetmiyor" dediğimizde devreye genelde yurtdışı cihazlar ya da ikinci el piyasası giriyor. Yurtdışı seçeneği bence cebini düşünenlerin önemli bir alternatifi. Fakat burada cihazı nasıl temin ettiğiniz çok önemli. İşin yasal tarafı yurtdışına çıkıp kendinizin satın almasını ve ülkeye döndüğünüzde gerekli kayıtları yapmanızı gerektiriyor. Ama yasal olmayan ve benim de sorumluluğunu almadığım diğer yöntemler de var. Bunlar daha makul ve referanslı yerlerden temin edildiğinde pişman etmeyen alışverişleri ortaya koyuyor. Yani buna yönelip yönelmemek size kalmış. Şüpheciyseniz hiç karışmayın derim. Şahsen ben yurtdışı cihaz kullanıyorum. Cebim de, kafam da rahat.

Toparlayacak olursak

Yazımın başlığında da belirttiğim gibi ne istediğini bilmeyen tavırlarla, sadece kulaktan duyma, körü körüne isim yapmış markalara odaklanarak ihtiyacınızı bu şekilde görmeye çalışmayın, enayilik etmeyin. Ayağın yorganına göre uzatılması durumu tam da bunun için geçerli. Sizi aşan şeyler aşamayacağınız yükleri sırtınıza bindirebilir. Azla da yetinmeyin çünkü ihtiyaç dediğimiz kavram bir şeyleri kısmak değil. Olması gereken şeylerin yerine olması gerektiğince konması.

Paranızı ve ihtiyaçlarınızı doğru yönetmeniz dileğiyle...

Why can't you choose a phone? Don't be a sucker!

The title seems a bit strange, but I didn't misspell it. It's a question I'm really curious about: "Why can't you choose a phone?". Before you answer this question, let me explain why I am asking this question.

Being involved with the computer, being a technological guide for many people and wearing glasses usually brings you to a level that you cannot make sense of as "Let me ask you, you understand better". This is sometimes good, sometimes bad. Good because you can confirm that there are many subjects you need to understand when it comes to technology with the answers you give to those who ask you. Bad because this is a tiring and unremitting situation. Of course, it is unlikely that you will be able to explain to the other party in 10 minutes the information you have acquired by thinking for years. The problem is already here.

I often see that when someone who needs a phone asks me for an opinion, they ask: "What do you think I should buy?". Actually, the questions are being asked to the wrong party, I have to ask that: "What do you think you should buy?". This question is very important because although phones are produced with a single feature, people's preference for them is completely based on their needs. In other words, it is up to the user to choose a phone according to which criteria. But I see that there is a serious ignorance in this regard. For example, without looking at the features of the product of a well-known brand, it is necessary to examine whether it is suitable for the criteria of the person's expectations, whether it is sufficient or too much. The idea of "Oh, let it be feature-rich and not lacking" is also very wrong. Why invest in more than you need? Aren't you the one who is the one who is making a nuisance of every discussion with price hikes? Why don't you tighten your pocket when it comes to your own spending. Money is in and out of our lives.

How do we choose what?

Now let's get to this. Obviously, our phone choices are only about the camera, colour and the bitten apple logo. Then let's emphasise a little that these should not be the only criteria in the selection.

 • What is important to you? — This is the first thing to think about. If you are too lazy to think about it and money is not important to you, there is no need to read the rest of the article. You can even move away from the site. Obviously, those who think about it have money and ego. I can also transfer this for those who do not think. Where and for what purpose will you use a new device you want to buy? For example, you may want to improve some correspondence on a workplace phone, want the battery to last longer, or expect application support to continue for many years. With another example, your need is photo and video oriented or you are thinking of focusing on hobby things in this field. Then the first thing you will look at in your preferences is the camera features and other software and hardware things that support it. It is a big mistake to fanaticise a phone just because of its brand. Unless your goal is to create a single ecosystem under that brand.
 • Research instead of asking — Just as I was able to research and learn, you can add something to yourself instead of asking. After all, this situation does not require you to be a bit technology expert. But in today's conditions, there is a progressing technology and there are still those who cannot perceive why the phone with finished software support does not open WhatsApp. If you can't find out, when the manufacturers cut their support for their phones, they should throw a voice statement and say "I'm dead now, man, let me go.". Even if someone who knows the business responds to you, they cannot vouch for you. This is a separate issue.
 • Get the right resources — When it comes to researching or learning something, the sources are also important. Where you want it from can influence your decisions as much as what you want to buy. While familiar marketplaces are often the most recognisable when it comes to shopping, they are only of interest to us for their prices. The most reliable way to confirm the characteristics of a product is through manufacturer sources. This is usually the product pages on the manufacturers' websites. If this is not available, manufacturers' support lines or official correspondence channels may be preferred. But I would say don't trust someone who wrote the story from the 7th or 8th mouth. Maybe this is what should be asked instead of "What should I buy?": "Where should I research?".
 • Make a choice — This is a very good stage. But it is also critical. When you determine your criteria precisely, you will come across more than one alternative. There is no harm in getting ideas about alternatives. You can even give every good and bad brand a chance. Because your criteria may not be the same with those who state that they have a bad experience. You may not see a mistake or deficiency experienced by someone else with your own criteria. Write down the models that lie in your head and move on to the next step.
 • Investigate price alternatives — The price of each product is unfortunately not unique. Most of the time we can realise that in a certain price band, the figures play in the sales channels. Here you should not close the business at a dead price, very cheaply. If this is the goal, you may already be on the radar of scammers. Check out reliable sellers. Look, I say sellers, because marketplaces cannot vouch for the product they sell to sellers. Unfortunately, the control of fake products, which we call replicas, is almost non-existent in our country. All this applies to remote shopping, I think we are not ignorant enough to be defrauded in store shopping. If there are those who do not even understand that they look and touch, I am wasting my tongue right now.
 • See how long your choice will take you — This is a situation that is not usually considered. There are even those who think that they will receive an update for 4 years after purchasing a smartphone. This is very tragicomic. He buys the phone produced in 2019 in 2024 and thinks that update support will end in 2028. Unfortunately, the manufacturer does not wait for you to buy the phone to start the period. It starts from the moment it is released. In other words, you are obliged to do a comprehensive research until the future status of the device you prefer. Otherwise you will be sorry. When you have a device that is deprived of innovations when it does not receive camera updates, you can say, "I bought this last year, why is the camera like this?". It's not just about the camera either. It may not receive updates for applications, may not support 5G technology that will come to our country, or may not have today's popular invention artificial intelligence features. You may have to do the features that those around you do with one finger by opening your computer at home. I'm telling you.

So what's the deal with these overseas devices?

Before looking at this, let's look at exactly what our budget is and what are the products suitable for this budget, how much these products meet your criteria. If we have dealt with these issues in depth, it should reveal some results to us. For example, is our budget enough for the device we want? When we say "not enough", these overseas devices or the second-hand market usually come into play. I think the overseas option is an important alternative for those who think about their pocket. But how you procure the device is very important here. The legal side of the business requires you to go abroad and buy it yourself. But there are other methods that are not legal and for which I do not take responsibility. When these are obtained from more reasonable and referenced places, they reveal purchases that do not regret. So it is up to you whether or not to turn to this. If you are sceptical, I say don't get involved at all. Personally, I use an overseas device.

To summarise

As I mentioned in the title of my article, do not try to see your needs in this way with attitudes that do not know what you want, only hearing by ear, blindly focusing on brands that have made a name for themselves. The situation of extending the foot according to the quilt applies exactly for this. Things that are beyond you can put burdens on your back that you cannot overcome. Do not be satisfied with less because the concept we call need is not to cut something. It is to replace the things that should be as they should be.

We wish you to manage your money and your needs correctly...

Yorumlar aktif! Yorumlarınızda anlaşılır bir dil kullanmaya özen gösterin. İlk yorumlarınız onaya düşeceğinden hemen yayınlanmayabilir.

Yorum Gönder