Tasarımlarınızı yaparken doğru renkleri kullanın

Bu yazımda tasarımlarınızdaki renk uyumlarınızdan ve örneklerinden bahsediyorum.

Renkler ve birbirleriyle olan uyumları tasarımların vaz geçilmez bir parçasıdır. Doğru ve akılcı kullanılmış tonlamalar kötü ya da basit bir logonun bile gösterişli olmasını sağlayabilir. Aynı şekilde iyi ve doğru orantılı hatlara sahip bir logo üzerinde tercih edilen kötü renk ve tonlamalar ise sıkıcı çalışmaları ortaya koyar. Peki doğru renkler nasıl seçilmeli?

Tasarımlarınızı yaparken doğru renkleri kullanın

Renklerin uyum mantığı

Şekilleri, ifadeleri ve metinlerinin birbirinden ayrı tutmak için renkleri kullanılır. Üstelik daha "anlaşılır" çalışmalar için bu renkler arasındaki uyuma dikkat edilmesi önemlidir. Örneğin siyah bir arkaplana koyu gri bir yazı eklemek renklerin uyum mantığına aykırıdır. Bu sadece belirli durumlarda tasarımda gizlenmesi hedeflenen parçalarda tercih edilir. 

Renk Uyum Örneği

Tasarımın bütünü renklerle anlaşılır, okunur ya da ayırt edilebilir bir halde olmalıdır. Bu ayrım tasarım üzerindeki her detayın görünmesini ve tasarımın daha iyi yorumlanabilmesini sağlar.

Uyumlu renk paletleri

Renklerin uyumunun bir kılavuzu yoktur. Dolayısıyla renkler üzerinde doğru çalışmaların yapılabilmesi için tecrübe gerekir. Renk uyumlarına bakarak hazırlanmış logolara, çizimlere ve çalışmalara göz atmak tasarım mantığının oluşmasında önemlidir. Bu, İngilizce'nin geliştirilmesi için yabancı biriyle konuşmak kadar etkili ve faydalıdır.

Palet Örneği #1 Palet Örneği #2 Palet Örneği #3 Palet Örneği #4
Oylar alınıyor...