Tasarımlarınızı yaparken doğru renkleri kullanın
Tasarımlarınızı yaparken doğru renkleri kullanın
Contents are translated with translation app. Sentences and words may be incorrect.
13 comments Summary
Post Summary Bu yazımda tasarımlarınızdaki renk uyumlarınızdan ve örneklerinden bahsediyorum. This area does not support the English language.

Tasarımlarınızı yaparken doğru renkleri kullanın

Renkler ve birbirleriyle olan uyumları tasarımların vaz geçilmez bir parçasıdır. Doğru ve akılcı kullanılmış tonlamalar kötü ya da basit bir logonun bile gösterişli olmasını sağlayabilir. Aynı şekilde iyi ve doğru orantılı hatlara sahip bir logo üzerinde tercih edilen kötü renk ve tonlamalar ise sıkıcı çalışmaları ortaya koyar. Peki doğru renkler nasıl seçilmeli?

Tasarımlarınızı yaparken doğru renkleri kullanın

Renklerin uyum mantığı

Şekilleri, ifadeleri ve metinlerinin birbirinden ayrı tutmak için renkleri kullanılır. Üstelik daha "anlaşılır" çalışmalar için bu renkler arasındaki uyuma dikkat edilmesi önemlidir. Örneğin siyah bir arkaplana koyu gri bir yazı eklemek renklerin uyum mantığına aykırıdır. Bu sadece belirli durumlarda tasarımda gizlenmesi hedeflenen parçalarda tercih edilir. 

Renk Uyum Örneği

Tasarımın bütünü renklerle anlaşılır, okunur ya da ayırt edilebilir bir halde olmalıdır. Bu ayrım tasarım üzerindeki her detayın görünmesini ve tasarımın daha iyi yorumlanabilmesini sağlar.

Uyumlu renk paletleri

Renklerin uyumunun bir kılavuzu yoktur. Dolayısıyla renkler üzerinde doğru çalışmaların yapılabilmesi için tecrübe gerekir. Renk uyumlarına bakarak hazırlanmış logolara, çizimlere ve çalışmalara göz atmak tasarım mantığının oluşmasında önemlidir. Bu, İngilizce'nin geliştirilmesi için yabancı biriyle konuşmak kadar etkili ve faydalıdır.

Palet Örneği #1 Palet Örneği #2 Palet Örneği #3 Palet Örneği #4
Comments is active! Make sure to use clear language in your comments. Your first comments may not be published immediately as they will be approved.

13 comments

 1. Daha fazla renk örneği ekleyebilirsiniz

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhaba, içeriği zamanla güncelleyip zenginleştirmeyi hedefliyorum. Önerin için teşekkürler. 😉

   Delete
 2. logomda işime yaradı teşşekürler

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sevindim, iyi çalışmalar. 👍

   Delete
  2. logo siparisi alıyor musunuz ?

   Delete
  3. Merhaba, evet alıyorum. Konuyla ilgili buradaki sayfada yer alan dokümana göz atabilir ya da doğrudan bionluk hesabımı inceleyebilirsiniz.

   Delete
 3. Güzel çalışma. Başarılar 👍

  ReplyDelete
 4. önemli bir konu ama daha fazla detay verilerek uzatılsa daha iyi olur. Biraz örneklerlede süslenebilir.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Konuyu ileriye dönük güncellemeyi ve geliştirmeyi zaten hedefliyorum. Şimdilik biraz aceleye geldi vaktimden dolayı.

   Delete