2024 yılında Blogger halen daha tercih edilmeli mi?
2024 yılında Blogger halen daha tercih edilmeli mi?
Çok Okunan
3 yorum Özet
Yazı Özeti Bu yazımda emektar Blogger'ın günümüzde tercih sebebi olup olmayacağına dair deneyimlerimi kaleme alıyorum.

2024 yılında Blogger halen daha tercih edilmeli mi?

Yapay zekanın da devreye girmesiyle günümüzde internet tabanlı çalışmalara imza atmak oldukça kolay bir hal aldı. Sadece internet değil, dijital çalışmaların hemen hemen hepsinde aktif bir rol edinebilen bu teknoloji eğitim almamış kişilerin bile belirli araçlar kullanarak kendi projelerini ortaya koymalarına olanak sağlıyor. Öyle ki, bu olanağı sunan birçok platform etkin çalışmalara imza atabilmek için maliyetli paketler sunmak durumunda kalıyor. Yani iş biraz da "Vasıfsız bir halde vasıflı eleman kalitesinde işçilik mi istiyorsun? O halde bana ödeme yap." mantığında ilerliyor. Peki eskiler ne durumda? Gelin internet sitelerin bir dönem çokça yaygın olduğu Blogger ile başlayalım.

Ne bu Blogger?

Blogger'ı internette bir şey üretmeye çalışmış olup da duymayan kimse yoktur diye düşünüyorum. Ama bilmeyenler için de ufak bir özet geçeyim. Google tarafından 1999 yılında hayata geçirilmiş ve internet yazarlığının bireysel kullanıcılar tarafında temelini atan platformların popüler alternatifleri arasındaydı. Blogger'ın popülaritesi elbette imkanları değil, basit ve ücretsiz oluşundan kaynaklıydı (ki halen daha öyle).

Kendi içeriklerinizi oluşturup internetin geniş yelpazesinde okuyucularınızla buluşturabileceğiniz bu sistem o dönem için oldukça büyük bir öneme sahipti. Bu durum Blogger'ı günümüzde halen daha aktif olan bir platform olarak ayakta kalmasında etkili oldu. Eskiye kıyasla daha az olsa da Blogger sistemi altında projelerini yürüten azımsanmayacak bir kesim de bulunuyor. Tıpkı şu anda bu yazıyı okuduğunuz site gibi.

Blogger'ı zamanla geri plana iten şey aslında kullanıcılardan kaynaklı bir durum değildi. Alternatifleri kendilerini sık sık geliştirip güncellerken Blogger çok daha uzun zamanlarda kısıtlı yeniliklerle bir süreç izliyordu. Bu da zamanla Blogger'ın tercih edilmemesine zemin hazırladı. Bunu bir dönem telefon piyasasının en büyük markalarından Nokia gibi görebiliriz. Nokia'nın da yeniliklere ayak uyduramaması ve geç kalmasını firmanın batışının temelini atmıştı.

Öyle ya da böyle günümüzde Blogger'ın halen daha tercih edilmesini sağlayabilecek bazı nedenler var. Hadi bunlara göz atalım:

Blogger'ı tercih sebebi yapan durumlar

 • Blogger halen daha ücretsiz hizmet sunuyor — Ekonominin evrensel durumdaki dengesizliğini göz önüne aldığımızda ücretsiz olarak sunulan olanaklar kullanıcılar tarafında her zaman ilgiyle karşılanıyor. Blogger, internet tabanlı çalışmalarda temel atmada bu ilgi odağı olan alanın halen daha içinde yer alıyor ve ücretsiz olmasıyla uzun bir süre de bu listede yer alacak gibi görünüyor.
 • Tema haznesi genişlemiş durumda — Blogger v3'ün yayınlandığında bu yana Blogger çatısındaki olanaklar eskiye kıyasla daha genişledi. Bu bazı temaların daha işlevsel yapılar sunmalarına olanak tanıdı ve Blogger'a tema piyasasının gelişimine büyük katkılar sağladı. Günümüzde bir PHP ya da WordPress kalitesinde görselliğe sahip bir Blogger teması edinmek ya da bu temayı kodlamak daha da kolaylaştı.
 • Halen daha hızlı — Blogger ilk gününden beri olduğu gibi sunucu alt yapısını Google üzerinden sağlıyor. Bu belki de bu platformun en çok sevilen noktalarından biri. Öyle ki, bir Blogger sitenin barındırıldığı sunucu hızı bir yana, bir temayı bu sunucu üzerinde optimize etmenin kolaylığı da kayda değer bir durum.
 • Maliyet gideri mininimumda — Bir projenin temelini atmak içi Blogger iyi bir seçenek. Çünkü bu platform üzerinde bir projeye imza atmak için tek gerekli şey bir alan adı. Elbette bunun bir zorunluluğu yok. Hali hazırda Blogger bir alan adı bağlanmadığında bile aktif olarak kullanılabiliyor. Yine de oluşturduğunuz bir projenin özel bir alan adına sahip olması ayrı bir öneme sahip. Bunun yanı sıra Blogger'ın hosting, SSL güvenliği, ücretli eklentiler ve benzeri araçlara ihtiyacı yok. Gider tarafını göz önüne aldığımızda ve diğer çoğu platformun yıllık ödemeleri söz konusu olduğunda Blogger'ın ciddi bir maddi tasarruf yönü bulunuyor.
 • Pratik, basit ve anlaşılır — Başında beri Blogger sisteminin alt yapısı basit şekilde tasarlanmış. Bu hiçbir bilgisi olmayan bir kullanıcının bile Blogger'a kısa sürede alışması ve kendi içerikleri üretmesi konusunda önemli bir avantaj sunuyor. Tabi kodlamaya hakim ya da merakı olanlara da belirli imkanlar sunduğuna değinmiş olalım. Keza Blogger HTML ve Javascript temelinde yaratıcı işler de ortaya koyabiliyor. Abartılı olsa da günümüzde Blogger alt yapısında kurulan e-ticaret siteleri de mevcut.
 • Sıkıcı güncellemeler gerektirmiyor — Blogger'ın düzenli olarak sistemin sağlıklı bir işleyişte kalabilmesi için güncellemelere ihtiyacı yok. Bu teknik taraflara daha az odaklanmanız demek.
 • Google ürünlerinde avantajlı — Blogger'ın Google'un Analytics, Ads ve Adsense gibi platformlarına entegrasyonu oldukça kolay. Ortak bir Google hesabıyla kullandığınız tüm bu araçlar birbirleriyle etkileşim halinde çalışıyor ve doğrulama adımları anlık ya da çok kısa zamanda gerçekleşebiliyor. Özellikle Adsense tarafında hızlı bir onay alarak sitenizde reklam yayınlayabiliyor ve para kazanabiliyorsunuz.

Blogger alt yapısını kusursuz şeyler sunmuyor elbette. Bu sistemin halen daha rakiplerinin gerisinde kaldığı bazı durumlar da var. Biraz da bunlara bakalım:

Blogger'ı tercih sebebi yapmayan durumlar

 • İşlevsellikte geri planda — Blogger alt yapısı günümüze göre çok eski. İçerik yorumları, bildirim e-postaları, arayüz güncellemeleri gibi birçok konuda Blogger kendi geliştirmiş değil. Özellikle bir temanın düzenlemesinde kodlara dokunmadan bir iyileştirmek yapmak pek de mümkün olmuyor. Günümüzde bunu sağlayan sürükle&bırak mantığında sayfa oluşturucu araçlar bulunmakta. Kodlama bilmeyenler için bir nimet.
 • Barındırma (hosting) desteği yok — Bu standart bir site için çok öenmli olmasa da kimi zaman gelişmiş be ileri özelliklere sahip bir temayı kodlamak için gerekli bir durum. Blogger bir barındırma alanı sunmuyorken böyle bir alana da entegre olamıyor. Github ve benzeri alt yapıların bazılarını bağlamak mümkün olsa da iş güvenlik konusuna geldiğinde riskli bir hal alıyor.
 • Pek önemsenmiyor — Blogger'ın bir kullanıcı desteği alanı yok. Her ne kadar Google'un sunduğu topluluk tarafı bununla ilgileniyor olsa da iş profesyonel destek gibi olmuyor. Neticede topluluk tarafında destek sunanlar da yine bu platformun kullanıcıları. Bu kısmı Google'un bir destek alanı gibi değil de kullanıcıların bir dayanışma forumu gibi görmek daha doğru. Yine de basit sorunlarınıza bu platform üzerinde cevap alabiliyorsunuz. Yabancı diliniz varsa yabancılar bu konuda daha detaylı destek sunabiliyorlar.
 • Index ve sıralama sorunu — Blogger'da özellikle son yıllarda yaygınlayan bir indexlenme ve sıralamaya girme sorunu buluyor. Özellikle bir kitleye ulaşma hedefiniz olduğunda Blogger size bu konuda oldukça yavaş bir ilerleme sunuyor. İyi bir SEO ayarı yapmak ve içeriklerinizi yine bu SEO mantığına uygun şekilde oluşturmanızın dışında elinizden pek bir şey gelmiyor.

Özetle

Blogger'ın 2024 yılında halen daha tercih edilip edilmemesiyle ilgili sorunun yanıtı aslında basit. Evet, Blogger günümüzde halen daha yararlı işlere destek sunabilen bir alt yapıya sahip. Özellikle birçok çalışmanın başlangıç adımı gibi görebileceğimiz bu platformu yok etmek için 2024 yılı çok erken. En azından şu anki düşüncemiz bu yönde. Fakat Google'un umursamazlığını göz önüne alırsak Blogger'ın geleceği karanlık. Çok daha ileriki yıllarda alternatiflerinin kendini daha da geliştirmiş bir hale geldiğini gördüğümüzde Blogger'dan bahsedebilecek miyiz? Yapay zekanın hayatımızın her alanında gelişmeler yarattığı bir dönemde Blogger'ı yapay zekayla hiç görmüyor oluşumuz gelecekteki bazı durumların habercisi gibi. Bekleyip göreceğiz.

Is Blogger still preferable in 2024?

With the introduction of artificial intelligence, it has become quite easy to sign internet-based works today. This technology, which can play an active role not only on the internet but also in almost all digital works, allows even untrained people to create their own projects using certain tools. So much so that many platforms that offer this opportunity have to offer costly packages in order to carry out effective work. In other words, the business proceeds a bit like "Do you want skilled labour in an unskilled state? Then pay me." So what about the old ones? Let's start with Blogger, where websites were very common for a while.

What is this Blogger?

I think there is no one who has tried to produce something on the internet who has not heard of Blogger. But for those who don't know, let me give a brief summary. It was launched by Google in 1999 and was among the popular alternatives of the platforms that laid the foundation of internet writing by individual users. Blogger's popularity, of course, was (and still is) due not to its possibilities, but to the fact that it is simple and free.

This system, where you can create your own content and bring it to your readers in the wide range of the internet, was of great importance for that period. This situation has been effective in keeping Blogger alive as a platform that is still more active today. Although it is less compared to the past, there is also a considerable number of people who carry out their projects under the Blogger system. Just like the site you are reading this article right now.

What pushed Blogger to the background over time was not actually a situation caused by users. While its alternatives developed and updated themselves frequently, Blogger was following a process with limited innovations in much longer times. This led to Blogger not being preferred over time. We can see this like Nokia, one of the biggest brands in the phone market for a while. Nokia's inability to keep up with innovations and being late laid the foundation for the company's collapse.

One way or another, there are some reasons why Blogger is still preferred today. Let's take a look at them:

Situations that make Blogger preferred

 • Blogger still offers free service — Considering the universal imbalance of the economy, the opportunities offered for free are always welcomed with interest by users. Blogger is still in this area of interest in laying the foundation for internet-based work, and it seems that it will be on this list for a long time as it is free.
 • The theme reservoir is enlarged — Since the release of Blogger v3, the possibilities within the Blogger framework have expanded more than ever before. This has allowed some themes to offer more functional structures and has contributed greatly to the development of the Blogger theme market. Nowadays, it is even easier to get or code a Blogger theme with the visual quality of a PHP or WordPress theme.
 • Still faster — Blogger provides its server infrastructure through Google, as it has been since its first day. This is perhaps one of the most popular aspects of this platform. So much so that, aside from the server speed at which a Blogger site is hosted, the ease of optimising a theme on this server is also noteworthy.
 • Cost expenditure minimised — Blogger is a good option for laying the foundation of a project. Because the only thing required to sign a project on this platform is a domain name. Of course, this is not an obligation. Currently, Blogger can be actively used even when a domain name is not connected. Nevertheless, it is of particular importance that a project you create has a special domain name. In addition, Blogger does not need hosting, SSL security, paid plugins and similar tools. When we consider the expense side and the annual payments of most other platforms, Blogger has a serious financial saving aspect.
 • Practical, simple and straightforward — From the beginning, the infrastructure of the Blogger system has been designed in a simple way. This offers an important advantage for even a user with no knowledge to get used to Blogger in a short time and produce their own content. Of course, let's mention that it also offers certain opportunities to those who have a good command of coding or are curious about it. Blogger can also produce creative works based on HTML and Javascript. Although exaggerated, there are also e-commerce sites established on Blogger infrastructure today.
 • Does not require tedious updates — Blogger doesn't need regular updates to keep the system running smoothly. This means less focus on the technical side.
 • Advantageous on Google products — Integration of Blogger with Google's platforms such as Analytics, Ads and Adsense is very easy. All these tools that you use with a common Google account work in interaction with each other and verification steps can take place instantly or in a very short time. Especially on the Adsense side, you can publish ads on your site and earn money by getting a quick approval.

Blogger infrastructure does not offer perfect things, of course. There are still some cases where this system still lags behind its competitors. Let's take a look at these:

Situations that do not make Blogger preferred

 • Behind in functionality — Blogger infrastructure is very old compared to today. Blogger has not developed its own in many areas such as content comments, notification e-mails, interface updates. Especially in the editing of a theme, it is not possible to make an improvement without touching the code. Today, there are drag & drop page builder tools that provide this. A blessing for those who don't know coding.
 • No hosting support — Although this is not very important for a standard site, it is sometimes necessary to code a theme with advanced features. While Blogger does not offer a hosting area, it cannot be integrated into such an area. Although it is possible to connect some of the Github and similar infrastructures, it becomes risky when it comes to security.
 • Underestimated — Blogger doesn't have a user support area. Although the community side offered by Google takes care of this, it is not like professional support. After all, those who offer support on the community side are also the users of this platform. It is more accurate to see this part as a solidarity forum of users rather than a support area of Google. You can still get answers to your simple problems on this platform. If you have a foreign language, foreigners can offer more detailed support in this regard.
 • Index and ranking problem — Blogger has an indexing and ranking problem that has become widespread especially in recent years. Especially when you have a goal of reaching an audience, Blogger offers you a very slow progress in this regard. There is not much you can do except to make a good SEO setting and create your content in accordance with this SEO logic.

In summary

The answer to the question of whether Blogger will still be preferred in 2024 is actually simple. Yes, Blogger still has an infrastructure that can support more useful works today. Especially 2024 is too early to destroy this platform, which we can see as the first step of many studies. At least our current thinking is in this direction. But if we consider Google's indifference, the future of Blogger is dark. Will we be able to talk about Blogger when we see that its alternatives have become more developed in much later years? The fact that we never see Blogger with artificial intelligence at a time when artificial intelligence is creating developments in all areas of our lives is like a harbinger of some future situations. We will wait and see.

Yorumlar aktif! Yorumlarınızda anlaşılır bir dil kullanmaya özen gösterin. İlk yorumlarınız onaya düşeceğinden hemen yayınlanmayabilir.

3 yorum

 1. Teknolij gelişmelere maalesef yeni düşecek. Bir zamanlar forum siteleri popülerken Facebook çıktı ve bir devir sona erdi. Buna bir diğer örnek ise man, akıllı telefonlar sonrası onu da tarihe gömdük. Blogger da tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak gibi görünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MSN yazdım "man" olarak düzeltmiş klavye 😅

   Sil
  2. MSN halen daha var. Tabi o zamanki amacıyla hizmet vermiyor günümüzde. Ama meşhur Windows Live Messenger'ı baz alırsak evet. O dönemde Skype hamlesi ve mobil cihazların popülerleşmeye başlaması (ki WLM mobile hiç gelmedi) ipinin çekilmesinde etkili olmuştu. Blogger'ın geleceği de çok parlak değil. Google sahip çıkmamaya devam ettiği sürece aynen Hangouts, Picasa ve Google+'ta olduğu gibi sonu belli görünüyor. Tabi bunların kimisi sadece sahip çıkmamakla ilgili değil doğrudan başarısızlıktı. 🤔

   Sil