Çok Okunan
11 yorum Özet
Yazı Özeti Bu yazımda tecrübe ettiğim iki farklı hosting firmasıyla olan deneyimimden bahsediyorum.

Bir Hosting Serüveni: İsimTescil'den Hostinger'e

İnternetle ilgili ilk uğraşılarım belirli kod örnekleri üzerinde kurcalayarak kendime has şeyler yaratmamla olmuştu. İşin hem görsel hem de fonksiyonel tarafını ele alan bu mantık bütünlüğündeki oluşumlar her yazılım meraklısının da bildiği gibi HTML, CSS ve Javascript'i esas alıyordu. Tabi bu kadar geçmişten başlamak mantıklı değil, bugünkü konumuz biraz daha yakın döneme hitap ediyor.

İlk internet sitemi Fenerbahçe şarkılarının dinlenip indirilebildiği bir yapıda ve hatırladığım kadarıyla da Weebly platformunu kullanarak oluşturmuştum. O dönemde tabi ücretsiz ne varsa sömürüyorduk ve aslında gayet de iyi bir siteydi. Pratikti. Daha çok widget ağırlıklıydı ve detaylı kodlama bilmeden bile ortaya bir şeyler çıkarmak mümkündü. Aynı dönemlerde Google Sites üzerinde de birtakım işler yaptım. Amaç sadece meraktan bir şeyler ortaya koymaktı. Hatta onun bağlantısını da buldum.

En güzel (!) Google Sites sitesi

Bu küçük yaştaki heves o haliyle kalmadı tabi. 2013 yılında ilk kez bir hosting satın aldım ve kendi alanımda bir şeyler oluşturmaya başladım. O dönemde hostinglerle yaptığım araştırmalarda önüme çıkan ve önerilen firma İsimTescil'di. Yani paylaşımlı hostinglerle ilk kez o dönemde tanışmıştım.

İsimTescil serüveni

İsimTescil'de aldığım hostinge hedeflediğim çalışma için bir domain satın alıp bağladım. Bu çalışma şimdilerde de aktif olan Podoloji Türkiye'ydi ve defalarca üzerinde güncellemeler yaptım. Kendimi denedim, öğrendiklerimle kendi kodlarımı oluşturdum. Kendinize özgü depolamanızla çalışmak sizi biraz daha özgür hissettiriyor. Bu, internette kişisel bir bilgisayar kullanmak gibi. Kısıtlamalarınız yok (sözde). Birçok web tabanlı kodlama dilini de bu çalışmayı şekillendirirken öğrendim. Zaman içinde de çalışmayı olması gereken en ideal yapısına büründürdüm.

İsimTescil sistemlerinde şöyle bir durum var. Başta Windows tabanlı bir hosting yapısında Plesk Panel kullandım. Fakat çalışmamın Wordpress tabanlı olmasıyla uyum ve performans sorunları yaşadığım için Linux tabanlı sisteme geçiş yaptım. Bu geçişi hem firma yetkililerinin kendileri öneriyordu hem de benim internet üzerinde yaptığım araştırmalar bunun daha sağlıklı olacağını yazıyordu. Geçiş işlemlerini İsimTescil sağlıyor ve öncesinde yedek almanız gerekiyor. Sevmediğim bir durum şu, normalde erişebileceğiminiz bazı panel özellikleri İsimTescil kontrolündeki sunucu tarafından kısıtlanıyor. Örneğin gelişmiş PHP ayarları, sunucu yükleme limiti ayarları, konsol ekranları vb. Bu durum elbette sadece İsimTescil'e özgü değil. Paylaşımlı hosting satıcılarının birçoğu bunu hedef alıyor. Zaten bu hostingleri tercih ederken de bunları göz önüne alıyorsunuz. Ama bazen gıcık olabiliyor. En ufak bir işinizde denk geldiğiniz bir kısıtlama sorununu geçici olarak destek hattıyla çözmeye çalışıyorsunuz. Bu biraz vakit kaybı.

İsimTescil'le geçen ilk 5 yıl sorunsuzdu ya da diğer hostinglerde deneyim sahibi olmadığım için bana öyle geliyordu. Sonuç itibariyle bir zarar görmediğim sürece çalışmalarımı korumaya devam ettim. İsimTescil alt yapısında sürekli paketlerim bittikçe yıllık uzatma seçeneklerini kullandım. Sonuçta aktif olan ve iş gören çalışmalarım vardı ve rahatsız olduğum çok ciddi bir nokta yoktu. Sıklıkla yaşadığım erişim ve sunucu sorunlarımı da o zamanki tecrübemle 'normal' sandım.

İsimTescil'de 9'uncu yılım

İsimTescil'in müşterilerine üyelik sürelerini baz alarak verdiği bazı unvanlar var. Bu unvanlar sadece göstermelik, yani temelde size gösterişten başka bir şey kazandırmıyor. 9'uncu yılımda bu unvanların en üstündekine çoktan sahip olmuştum. Ama durumlar bundan sonra biraz farklılaştı. Firma kaba tabirle bana olan hizmetinde 'yamuk' yapmaya başladı. Üstelik çalışmalarım aynı şekilde ve yoğunlukta kullanılıyor olmasına rağmen. Nasıl mı? Anlatayım.

2021 yılı içerisinde aileme ait bir işletme için bir internet sitesine ihtiyaç duydum. Tabi deneyimlerim İsimTescil'de olduğu için yine burada kurmaya karar verdim. Bir hosting almadım, çünkü hali hazırla elimde diğer projeler için olan hostingimin 5 siteye kadar desteği vardı. Yani aslında ben 2. sitemi bu alanı kullanarak açmayı hedefliyordum. Tek hosting, 2 domain şeklinde. Nitekim bu planladığımı da gayet sağlıklı şekilde kurdum. Themeforest'tan aldığım lisanslı temamı hızlıca kurdum ve içini düzenlemeye başladım.

Sadece 1 hafta sonra, henüz 2. sitemin içeriğini bile tam olarak doldurmamışken siteye girmeye çalıştığımda bir uyarı aldım. Uyarı ekranıyla ilk kez karşılaştım ve hesabın askıya alındığı gördüm. Başta bunun geçici olduğunu düşündüm ve biraz bekledim. Fakat saatler geçmesine rağmen o hata ekranı hiç gitmedi. Siteye erişimim hiç olmadı. cPanel üzerinden kontrol etmeye kalktığımda da durum aynıydı. Ben de 30 dakika içerisinde cevap garantisi veren destek ekibine yazdım. İşin komik yanı da zaten burada başlıyor. Benimle paylaşılanlar tam tamına şöyleydi.

Sayın Müşterimiz, Paylaşımlı kaynaklarla yönetilmekte olan Web Hosting paketiniz üzerinde, sistem tarafından olağan dışı kaynak tüketimi tespit edilmesi sebebiyle projeniz otomatik olarak askıya alınmıştır.Aşırı kaynak tüketimleri aynı kaynağı kullanan tüm müşterilerimizi etkilediğinden, askıya alma işlemi sizinle birlikte aynı altyapıyı kullanan diğer web hosting müşterilerimizin eşit şartlarda hizmet devamlılığını sağlamak ve web sitelerinin bir başka projenin yoğun kaynak tüketimi sebebiyle kesintiye uğramasını engellemek amacı ile uygulanmaktadır.Aşırı kaynak kullanımı aşağıdaki nedenlerden biri veya birkaçı sebebiyle gerçekleşmiş olabilir:Veri tabanına (SQL) yönelen aşırı sorgu yükü neticesinde oluşan CPU (işlemci) tüketimiCMS (wordpress / joomla / opencart gibi..) üzerine kurulu eklentiler neticesinde oluşan CPU – RAM yükleri (sayaç eklentileri / reklam eklentileri / SQL yükü taşıyan diğer eklentiler…)Dış kaynaklardan alınan veya gönderilen veri yoğunluğu - (Web sitenize yönelik saldırılar da bu kapsamda değerlendirilebilir)Artan ziyaretçi sayısıNe yapabilirim?Eğer yeterli teknik bilgiye sahipseniz, MySQL ya da MsSQL üzerinde projenizin oluşturduğu sorgu yüklerini azaltmayı deneyebilirsiniz. Projeniz hazır bir CMS çözümü (wordpress gibi) kullanıyorsa, kaynak tüketimine sebep olan eklentilerinizi kaldırın ya da durdurun.Bu aksiyonları herhangi bir sebeple alamıyor ya da artan ziyaretçi trafiğini / yeni eklediğiniz ve SQL yükü olan özellikleri taşıyacak paylaşımsız bir yapıya ihtiyacınız varsa bağımsız kaynak planlaması yapabileceğiniz Cloud VDS Paketlerimize göz atmanızı öneririz.Daha fazla desteğe ihtiyacınız varsa ya da bu durumun bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle destek@isimtescil.net adresi üzerinden iletişime geçin.İyi çalışmalar dilerim, Veysel T. | Hosting Destek Yetkilisi

Bu garip duruma anlam veremeyerek şunu demiştim:

Yani şu anki durum kendiliğinden düzelir mi? Beklesem?

Tabi gelen efsane cevap:

Merhaba, Maalesef beklemeniz durumunda bir aksiyon alınmayacaktır. Hosting paketlerinde veri sınırı aşmanıza istinaden web siteniz durdurulmuştur. Bu aksiyonları herhangi bir sebeple alamıyor ya da artan ziyaretçi trafiğini / yeni eklediğiniz ve SQL yükü olan özellikleri taşıyacak paylaşımsız bir yapıya ihtiyacınız varsa bağımsız kaynak planlaması yapabileceğiniz Cloud VDS Paketlerimize göz atmanızı öneririz.https://www.isimtescil.net/sunucu/en-ucuz-cloud-sunucular.aspx linkinden işlem yapabilirsiniz.İyi çalışmalar dilerim,Hasan T. | Hosting Destek Uzmanı.

Yani benim anladığım henüz ziyaretçisi bile olmayan, içerisinde 4 sayfa ve 1 blog yazısı barındıran, toplamda 5'i geçmeyen eklentisi bulunan yeni sitem İsimTescil tarafında belirlenen paylaşımlı hosting sınırını geçmiş ve askıya alınmış. Daha komik tarafı bu askıya alma işleminin kalıcı olması. Nasıl yani? Ben sitemin yedeğini bile alamayacak mıyım? Çünkü veritabanı ya da panellere de erişimim yoktu. Askıya alma işleminin yersiz olduğunu paylaşıp siteyi aktif etmelerini söylediğimde hep aynı cevabı aldım: "Hesabınızı VDS sunuculara yükseltin.". Yani ısrarla yüksek pakete geçmeye zorluyorlardı ve 9 yıllık müşterilerinin olmanızın da hiçbir önemi yok gözlerinde. Uzun uzun ticketler ve telefon görüşmeleri sonunda sitemi askıdan alınmasından kurtaramadım. Ben de firma değişikliği yapacağımı bildirerek yedek almam gerektiğini söyledim ve şunu yazdım:

Veri sınırını nasıl aşabilirim? 04.11.2021 tarihinde aldığım domain (lewisayak.com) henüz 1 ayını bile doldurmadan sizin tarafınızda veri sınırını mı aşıyor? Üstelik sitenin reklamını bile yapmadım, ziyaretçisi bile yok. Sadece ben girip sayfaları oluşturuyorum. Şu anda sitenin dizinine bile girip yedek alamıyorum. Askıya alma işlemini ya geri alan ya da bana sitemin yedeği verin. Firma değiştireceğim.

Geçici bir süre erişim açtılar ve ben tüm yedeğimi aldım. İsimTescil'le olan tüm serüvenim kara bir lekeyle son buldu.

Hostinger'le tanışmam

Daha önce de defalarca yaptığım şekilde en iyi hostingler üzerinde araştırmalarıma tekrar göz gezdirdim. Listelerde hep bilindik olan birçok firmanın detaylı incelemelerine yer veriliyordu. Bunlar karar verme konusunda yararlıydı fakat kötü bir deneyim yaşadığım İsimTescil bile bu listelerinin ilk 5'indeydi hep. Dolayısıyla bunlara güvenimi kaybettim ve biraz da risk alarak global firmalara yöneldim. Bu konuda da gözüme en çok çarpan Hostinger'di.

Daha önce İsimTescil'den aldığım yedeğimi Hostinger'in çok daha hesaplı bir hosting paketine taşıdım. Hesaplı diyorum çünkü İsimTescil'e 1 yıl için ödediğim rakamın %25 daha fazlasını ödeyerek 4 yıllık bir paket aldım. Üstelik SSL, domain ve diğer özellikler de pakete dahil. Bu özelliklerin İsimTescil'de ayrı ücretlendirildiğini düşünürsek çok fazla kârdaydım. İsimTescil'de şimdilik sadece domainimi bıraktım.

Hostinger'in Wordpress uyumlu paketi cPanel alt yapısını kendi Hostinger Panel üzerinden yönetmenize olanak tanıyor. Başta karmaşık görünse de bu panel beklediğimin aksine çok kullanışlı. İsimTescil'de ticket ile saatler sonra çözdüğüm ayarlarımı burada kendim yönetiyordum. Özelleştirmek istediklerim konusunda paylaşımlı bir hostinge göre oldukça özgürdüm. Global olsa da Türkçe arayüzün olması da bir artı tabi. Peki sitemin Hostinger'ki performansı nasıldı?

Hostinger'deki uçuş

Sitemi eli yüzü düzgün bir kıvama getirdiğimde şaşkınlıkla kalakaldığım şeyleri gözlemler oldum. Aynı yapıdaki sitem İsimTescil'dekine göre inanılmaz hızlıydı. Örneğin İsimTescil'de bir Elementor sayfasını açıp düzenlemek ve kaydetmek saniyelerimi/dakikalarımı alıyordu. Hostinger'de ise bunlar bilgisayarınızda bir klasör açıp kapatmak kadar seri. İşlerimi çok hızlı ve çok rahat şekilde ilerletebiliyordum. Birkaç Premium eklenti satın aldım ve evet, kusursuz fonksiyonelliği olan bir sitem vardı. Karmaşık hatalar almıyordum, alt yapı çalışmalarımla çok uyumlu çalışıyordu.

WordPress'in site durumunu analiz ettiği bir sayfası bulunuyor. Bu sayfa "Site Sağlığı" şeklinde isimlendirilmiş. İsimTescil'de bu kısımda sürekli hatalar alıyordum. Hepsine kafa yorsam da 1-2 tanesi hep kalıyordu ve bu tüm WordPress çalışmalarımda böyleydi. Yani İsimTescil'in WordPress konusunda uyum sorunu olduğu muhakkaktı ya da en azından benim kullandığım pakette öyle. Hostinger'de aynı sayfayı kontrol ettiğimde hiçbir hata yoktu. Siteyi taşıdığımdan bu yana 6 aya yakın oldu. Halen daha yok. Bu da Hostinger'in çok doğru bir tercih olduğunu gösteriyor.

Sonuç

Bir iş için risk almak, denemek ve deneyimlemek oldukça önemli. Farklı alt yapıları kullanarak çalışmaları farklı pencerelerden değerlendirmek insana tecrübe katıyor. 9 yıl İsimTescil'e bağlı kaldığımda sık sık sunucu hataları, erişim sorunları almama rağmen hiç vazgeçmemiştim. Bu fanatiklik şimdilerce bana 'enayi' olduğumu hissettiriyor. Elbette milli olmasının artıları var; fakat firmanın vizyonu o eski İsimTescil olmaktan artık çok uzaklaşmış durumda. İşinin hakkını verenlerle yola devam etmek en iyisi. Bence siz de risk alın.


Yorumlar aktif! Yorumlarınızda anlaşılır bir dil kullanmaya özen gösterin. İlk yorumlarınız onaya düşeceğinden hemen yayınlanmayabilir.

11 yorum

 1. Bu sayede tecrübenin yaşı ve yılının olmadığını anladık. Ne olursa olsun her daim sürekli çalıştığınız firmalar isimler markalar büyük işletmelere takılmamak lazım ufakta olsa yeni açılmışta olsa başka firmalara da şans vermek onlardan da deneyim kazanmanın gerektiğini anlıyoruz. Bu biraz şey gibi sürekli bir markaya fanatiklik beslemek gibi kötü yanlarını bile iyi düşünerek kendimizi avutmak gibi. Ne olursa olsun isim ve markaya takılmamak lazım. En iyi marka işini en iyi yapan demek değildir. Go home isimtescil!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle sayın Başkanım. 😁 Böyle olunca bakan körlerden oluyoruz, fark etmiyoruz ya da kabullenmiyoruz.

   Sil
 2. isim tescil hiç kullanmadım ama turhost da gayet guzel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turhost için de ufak çaplı deneyimlerim oldu. Özellikle fiyat konusunda o da oldukça mâkul. Ama bana göre performans ve sunulan özellikler olarak Hostinger'in yine de altında. 😇

   Sil
 3. hostingeri uzun zamandır kullanıyorum sen karar vermek iiçn geç kalmışsın 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz öyle oldu. Aslında sebebi İsimTescil'de çalışmaların çok fazla aksaklığa uğramamasıydı. Ta ki askıya alma saçmalığı olana kadar. Çalışmalar sıkıntı yaşamadıkça insan alternatiflere ihtiyaç duymuyordu. Şimdi fark ediyorum ki sıkıntı yaşanmasa da araştırmalar hep yapılmalı. 😊

   Sil
 4. İsim Tescili bitiren bir yazı 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece bir kıyaslama ve tatlı tatlı eleştiri diyelim. 😁

   Sil