Hakkımda

Hobileri fazla bir karakter. Kocaeli Üniversitesi Podoloji programının 2015 yılı mezunu. Podoloji Türkiye’de kurucu. Canı sıkıldığında amatör bir çizer. Bazen komik, bazen uykucu.

Henüz cep telefonlarının bile yaygın olmadığı o doğallığın hat safhada olduğu yıl, 90’lar. Kocaeli’nin deresiyle, yeşilliğiyle ve ortamıyla kendine has küçük bir köyünde dünya ile kucaklaştım. Aslen doğum yerim Kocaeli gözükse de aslında nüfus kaydımın oraya yapıldığı, doğum yerimin ise gerçekte Sakarya olduğuna yönelik iddialar var. Her iki ilin sınırında olan bir köy için aslında beklenilen bir karmaşa.

Çocukluğumun evi.

Çocukluk yıllarımın en büyük vaktimi çizgi filmlerle harcadığım doğrudur. Çünkü o yaşlarda bile sadece eğlence amacıyla izlemiyordum. Özellikle okul çağlarına adım atmamla birlikte televizyonda gördüğüm karakterleri resmetmeye çalışırdım ve zevk alırdım. Neyi nasıl çizdiğimi çok hatırlamıyor olsam da çevremde yetenekli olduğumu söyleyenlerin sesleri halen daha kulaklarımda. Üstelik iş kusursuz şekilde karakalem çizimlerine dönüşünce bir süre özel güzel sanatlar eğitimi de aldım. Bu noktada kadar “Köylü bir ressam mı doğuyor?” demiş olabilirsiniz. Şimdiden söyleyeyim, doğmadı.

2006 yılında ailemin anlaşmazlığı boşanma ile sonuçlandı ve içine kapalı, gıcık, suskun, tembel bir karakter haline geldim. Hatta sosyal çevremle ilişkilerimi bile büyük ölçüde azalttım. Bu da beni tek başıma vakit geçirmeye itti ve ben bilgisayara merak sarmaya başladım. Akrabalarımdan aldığım eski bir masaüstü bilgisayarımla lise çağlarımda web sitelerine merak sardım. Bu aslında çizgi film olayındaki gibi. Bir şeyden keyif almak bir yana onun nasıl yaratılmış olduğunu araştırmak benim için ayrı bir keyifti ve teknoloji hayatımda büyük bir hobi haline geldi.

Ailemden ressam olma konusunda destek görmemiş olmam, bilgisayar merakıma sadece hobi olarak bakmam beni “sağlıkçı” yaptı. 2009 yılında doğduğum ilçenin sağlık okulunu bitirdim. Bölüm mü? “Hemşirelik”. Düşe kalka bir lise yaşantısını tamamlamış olsam da işime ne yazık ki gönül veremedim. Hemşireliğe bakışım, mesleği icraat halindeyken eksiksiz ve özenerek işimi yapıyor olsam da uzun süreli yapabileceğim bir meslek değildi. Bu da beni üniversite dönemlerinde farklı tercihlere itti.

Üniversite tercihlerini yaptığım 2013 yılında her ne kadar hemşireliğe gönül vermemiş olsam da sağlık temelimi kaybetmek istemedim. Arkadaş önerisiyle üniversitede “Podoloji” ile tanıştım. Üstelik tam olarak ne olduğunu bile bilmediğim, internette bile detaylı kaynakları bulunmayan bu yeni programı okumak başta karamsar bir süreç geçirmeme neden oldu. Ta ki okuyana kadar.

Podoloji stajı zamanlarından.

Eğitim hayatımda “Podoloji” teriminin farkındalığını sağlamak odaklı bireysel birçok girişim başlattım. Bunların kimisinde belirli arkadaş gruplarım destek oldu. “Podoloji Türkiye” bu yıllarda doğdu, ayak sağlığı ile ilgili Türkçe birçok makale, afiş ve tasarım oluşturdum. Üniversitem de bu çalışmalarımı kendi bünyesinde kullandı ve mezuniyet törenimde özel olarak plaket ile ödüllendirildim.

Mezuniyetim sonrası “podolog” unvanımla çalışmaya başladım. Aradan askerliğimi de çıkardım ve benimle aynı işi yapan ‘şebek’ birine gönül verdim. O gün bugündür hayat hep bir renkli, bir hoş ilerliyor. Ben de yazıyorum. 🙂

Takip et @serdaresenturk

Invalid OAuth access token.

Serdar Esentürk

Hobileri fazla bir karakter. Kocaeli Üniversitesi Podoloji programının 2015 yılı mezunu. Podoloji Türkiye'de kurucu. Canı sıkıldığında amatör bir çizer. Bazen komik, bazen uykucu.

Instagram

Invalid OAuth access token.

Arşivler