Şahsa ait “.com.tr” uzantılı alan adı nasıl alınır?

Şahsa ait “.com.tr” uzantılı alan adı nasıl alınır?

Özet

Bu yazımda normal alan adlarının biraz daha dışında, farklı görülen şahıslara özel “.com.tr” uzantılı alan adını nasıl temin edebileceğinizden bahsediyorum.

İlerleyen teknolojiyle gelişen sosyal medya platformları günümüzde uluslararası düzeyde hiç de azımsanmayacak bir kitleye hitap ediyor. Öyle ki; işin içine sayfalar, gruplar, kanallar ve topluluklar girdiğinde sosyal ağların etkinliği bir hayli artıyor. Bireysel olarak düşünürsek gelişen bu teknolojiyle kişilerin kendi sanal ortamlarını oluşturma çabaları ve istekleri de yaygınlaşıyor. Kendi sanal ortamı, başka bir değişle ‘kendi adresi”.

Web sitesi kurumu için bir çok alternatif bulunmakta. Elle kodlanan ve dilediğiniz gibi tüm yönetimi sizin elinizde olan bir siteden tutun hiç bir kodlama bilgisine dahi sahip olmadan, basit sürükle-bırak yöntemleriyle (builder) bile kendinize ait siteler yapmanız mümkün. Peki ya alan adlarındaki (domain) durum ne?

Alan adlarını tanıma

Alan adı sitenizin tüm tarayıcılardaki adres çubuğunda görülen ve sadece sitenize özgü ad ve uzantının yer aldığı bölümdür. Bu adresi bir telefon numarası gibi düşünebiliriz. Sadece size ait ve kullanıldığında sadece size ulaşılabilir.

Alan adlarını temin etmenizi sağlayan birden fazla sağlayıcı bulunmakta. Örneğin bu sitenin alan adı sağlayıcısı KKTC merkezli İsimtescil. Bulunduğunuz bölge, kapsamlı server hizmeti ve fiyatlandırmalarını kıyaslayarak size uygun alan adı sağlayıcısıyla çalışabilirsiniz. Sizi tanımlayan bir ad ve beraberinde amacınıza yönelik uygun bir uzantıyı da dahil ettiğinizde sitenize sağlam bir temel atmış olursunuz.

“.com.tr” uzantısı nedir?

Günümüzde alan adı sağlayıcıları genelinde “.com.tr” uzantısının temin edilebilmesi için 2 farklı gruplandırma bulunmakta:

 • Kurumsal markalar için “.com.tr”
 • Şahıslar için “.com.tr”

Kurumsal, yani işletme statüsünde hizmet veren yerlerin markalarının kendi isimlerini barındıran, sonu “.tr” ile biten bir alan adına sahip olmaları için süreç normalinden biraz daha farklıdır. Marka tescil belgesi, talep formları gibi birden fazla evrak sürecini de barındırır.

Şahıslar için “.com.tr” nasıl temin edilir?

Şahıslar için sonu “.tr” ile biten bir alan adı temin etmek daha kolaydır. Bunun için alan adı sağlayıcılarının geneli şu bilgileri istemektedir:

 • Tam adınız (isim ve soyisim)
 • T. C. kimlik numaranız
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi (önlü ve arkalı)

Bu bilgiler alan adını temin edeceğiniz sitedeki hesabınızda eksiksiz ve doğru olmalıdır. Kimi alan adı sağlayıcıları oluşturduğunuz profili baz alarak birtakım bilgilerini sizden ikinci kez istemeden kullanabilir. Örnek olarak İsimtescil’de adım adım “.com.tr” alan adı uzantısının nasıl temin edilebildiğinden bahsedelim:

 • www.isimtescil.net adresine giderek sağ en üstte bulunan “Üye Girişi” butonuna basalım.
 • Mevcut hesabımızla ya da yeni bir üyelik oluşturarak hesabımıza giriş yapalım. Bilgilerde istenen T. C. kimlik numarası doldurduğumuzdan emin olmamız gerek. Eğer yeni üyelik oluşturduysak hesabımızı aktifleşmesi için e-postamıza düşen bağlantıya tıklamamız istenebilir.
 • Hesabımıza giriş yaptıktan sonra kendimiz için düşündüğümüz alan adını sorgulamamız gerek. Boşta mı, değil mi? Bunun için aşağıdaki adrese gidiyoruz:
  https://www.isimtescil.net/domain/adsoyad/
 • Gelen 3 aşamalı ekrandaki 1’nci adımda T. C. kimlik numaramızı teyit edelim ve “İleri” butonuna basalım.
 • 2’nci aşamadaki form bizim için önemli. Şahıslar için alınan “.com.tr” uzantılı alan adları sadece bilgileri girilen şahsın isminden oluşmak zorunda. Gelen ekrandaki formu eksiksiz ve doğru olarak dolduralım.

Unutmadan, bu alanda isminiz haricindeki (nickname, göbek adı, lakap, ismin kısaltması gibi) kullanımlarınız satın almanıza ya da satın aldıktan sonra kullanımınıza engel olabilir.

 • Formu doldurduktan sonra “İleri” butonuna basarak uygun alan adlarını sorgulayalım.
 • Eğer alan adımız müsaitse ekrana “Tebrikler” başlığı ile bu başlığın altında uygun alanlarının listelendiğini görebiliriz. Tablodaki “Durum” sütunu altında “Müsait” ibaresi yer alan alan “.com.tr” uzantılı alan adımıza tik atılı hale getirip “Sepete Ekle” butonuna basalım.
 • Standart satın alma işlemlerini tamamladıktan sonra her ne kadar 1-4 saat arası aktifleşme süresi konsa da bu genelde 10 dakikayı bile geçmiyor.

Satın aldıktan sonra

 • Satın alma işleminin hemen sonrasında İsimtescil tarafından hesabınızda tanımlı e-posta adresinize bir talimat gönderiliyor.
 • Size özel “.com.tr” uzantılı alan adının ödemesinin tamamlandığı, aktifleşmesi için kimliğinizin ön ve arka yüz resmini belge@isimtescil.net adresine göndermeniz isteniyor.
 • Gerekli resimleri net, anlaşılır bir şekilde gönderdikten sonra İsimtescil hesabınızın “Domainlerim” başlığı altında maksimum 20 dakika içerisinde yer aldığını ve kullanıma hazır olduğunu görebilirsiniz.

Anlatımda her ne kadar İsimtescil’i örneklemiş olsam da alan adı sağlayıcısı birçok firmanın da çalışma mantığı bu şekilde. Sitenizi iyi bir SSL sertifikası ve kaliteli bir barındırma (hosting) hizmetiyle süslemeyi unutmayın.

Kolay gelsin!

Yazar
Serdar Esentürk
Tartışmaya katıl

2 yorum
 • anlatımınız için sağolun. Benim com olarak dolu gözüküyor ama com tr dolu. Bu sekilde nasıl alabiliyoryuz ? sorguladığımda dolu gözüküyor

  • Merhaba, bu durumda birkaç seçeneğiniz var. Alan adının boşa çıkmasını bekleyebilir, istediğiniz alan adını özelleştirebilir (örneğin tekinahmet.com.tr, atekin.com.tr) veya şahıs yerine kurumsal bir “.com.tr” seçeneğinde bulunabilirsiniz. Elbette kurumsal sürecin farklı bir zahmeti olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Takip et @serdaresenturk

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.

Serdar Esentürk

Hobileri fazla bir karakter. Kocaeli Üniversitesi Podoloji programının 2015 yılı mezunu. Podoloji Türkiye'de kurucu. Canı sıkıldığında amatör bir çizer. Bazen komik, bazen uykucu.

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.

Arşivler