Podoloji Türkiye nasıl hayata geçirildi?

Podoloji Türkiye nasıl hayata geçirildi?

Özet

Bu yazımda ülkemizin “Podoloji” konusunda web platformları üzerinde atılan ilk adımı olan Podoloji Türkiye’nin var oluşu ve Vikipedi’deki sürecinden bahsediyorum.

Podoloji programını okumaya başladığım 2013 senesinde okul eğitiminin dışında derslerimize yardımcı olacak başka bir kaynak yoktu. O zamanların internet kaynaklarında “Podoloji” ve “Podologluk” kavramına yönelik herhangi bir makale bulunmuyor, mevcut olanlar da birer cümlelik tanımlara yer veriyordu. Bu, “Podoloji”nin kafamızda şekillenmesinin zaman almasına neden oldu ve bir dönem “Acaba yanlış mı yapıyorum?” diye düşünmemi de sağlamadı değil. Eksik kaynakları göz önüne aldığımda derslerden elde ettiğimiz bilgi ve deneyimlerimizi öğrenciler arasında pekiştirebileceğimiz, yorumlayabileceğimiz bir platform oluşturmaya karar verdim. Yani “Podoloji” için kendi kaynağımızı oluşturmaktı asıl hedefimiz. Aynı yıl makalelerin, anlatımların yayımlanabileceği bir blog sitesi kurdum: “Podoloji Dersim”.

Podoloji Dersim’i hayata geçirdiğimiz ilk haftalarda öğrencilere yarar sağlıyordu. Küçük çaplı bir çalışma da olsa amacına ulaşmış ya da ulaşmak üzereydi. Hatta bu çalışmada rol almayan alt sınıftaki arkadaşların bile sınavlarına çalışırken telefonlarında sitedeki içeriklerin ekran görüntülerini almaları, not kağıtlarına sitedeki anlatımlardan cümlelere yer vermeleri beni mutlu ediyordu. Bu nokta “Podoloji Derim”in devamlılığına güç katmış oldu. Başlangıçta 3 arkadaş olarak attığımız bu çalışma, kısa sürede Google’un da indexlemesiyle belirli bir dış kitleye ulaştı. Dış kitle, içeriğe Google aramalarıyla ulaşan kişilerden oluşuyordu ve hemen hemen hepsi “Podoloji” terimini daha önce hiç duymamış, ayak sorunları üzerine araştırma yapanlardan oluşuyordu. Söz konusu bu durumda “Tedbir almalı mıyım?” düşüncesine beni itti. Sonuç itibariyle oluşturan içerikler eğitim modülüne dayalıydı ve herkes tarafından direkt olarak erişilebilir olması ya da anlatımların topluma hitap eden şekilde olmaması ne denli faydalıydı? Çok geçmeden konuyu yüksekokul müdürlüğüne arz ettim.

Üniversitenin desteği

İlk Podoloji programı eğitiminin verildiği Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu eski müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan’a bir ders sonunda konuyu açtım. “Podoloji” adına atılmış mevcut bir çalışmanın olduğunu, yararlı sonuçlar doğurduğunu fakat beklenilenin üzerinde farklı bir kitleye de sahip olduğu aktardığımda kendisinin konuyla ilgili önerileri oldu. Başta bu çalışmanın yüksekokul bünyesinde sorun olmayacağını, fakat “Podoloji”nin asıl farkındalığının, tanınmasının öğrencilerden öte topluma yönelik olması gerektiğini vurguladı. Kabaca başlayan bu sohbet daha da derinleşerek belirli zamanlarda bireysel toplantılar düzenlenmesiyle, yeni tohumların atılmasıyla şekillendi. Çalışmayı büyütmek, amacını ve misyonunu yeniden elden geçirmek atılan ilk adımlarımız oldu. Üniversitenin desteğini görerek yaptığımız her çalışma projeye olan bağlılığımızı da güçlendirdi.

Podoloji Türkiye doğdu

2013 yılının Kasım ayında eski yüksekokul müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan ve Dr. Öğr. Üyesi Ayfer Peker Karatoprak’la yaptığımız son görüşmede çalışmanın temelinde kapsamlı bir değişikliğe gitme kararı aldık. Podoloji Dersim olan ismi topluma hitap edecek şekliyle “Podoloji Türkiye” olarak adlandırdık. İsim değişikliği ile birlikte renk, logo ve tasarımlarında da eş zamanlı düzenlemeler sağladım. Mevcut kitleyi kaybetmemek adına blog sitesi hizmetine ara vermeden devam ettik. Yazar sayılarımızı zaman içerisinde gönüllü katılımcılarla arttırdık ve içeriklerimizi topluma yönelik, onların daha rahat anlayabileceği şekliyle oluşturmaya başladık. Aktif hizmetle internet kitlesinde de iyi bir artış gözlemledik.

Vikipedi’de Podoloji

Blog çalışmalarını yürüttüğümüz dönemde bireysel olarak “Podoloji” teriminin Google üzerinde algılanmaması, arama önerilerinde “Patoloji” ya da “Podolski” gibi terimlere yer verilmesini önlemek amacıyla farklı platformlarda da bu kelimeye yer verilmesi gerektiği kararını aldım. Bunun için atılacak en iyi adım güvenilir internet ansiklopedisi olan Vikipedi’ydi ve çok geçmeden Vikipedi üzerindeki çalışmaların öncesinde araştırmalar yaptım. Neyin, nasıl ve hangi kurallara uygun olarak eklenmesi gerektiğiyle ilgili Vikipedi makalelerini okudum. Vikipedi’nin içerik kontrolünü sağlayan Vikipedist’lerle, devriyelerle görüşmelerim oldu ve daha öncesinde bu amaçla hazırlamış olduğum taslak olan bir “Podoloji” makalesini özgün bir anlatımla Vikipedi Türkçe’ye eklemeyi başardım. Üstelik kaynak olarak da blog sitemizin adresinin yer alması başarıyı ikiye katlıyordu. Düşünün, sadece Türkiye’de değil, dünyaca ünlü güvenilir bir ansiklopediye katkınız oluyor ve kaynağında sizin çalışma adresiniz yer alıyor.

Vikipedi’den sonrası

Vikipedi gelişmelerini takip eden üniversite yönetimi tarafından sıkça takdir edildim. Okul sunumlarında çalışma ve çabalarımla kulaklarım çınlatıldı. Podoloji programını okuyan yeni arkadaşların programa bağlılıklarında heveslenmlerine katkım oldu. Podoloji adına öğrenci statüsünde ve hiçbir eğitim almadan, sadece bireysel araştırmalarımla edindiğim tecrübelerimi kullanarak gösterdiğim çabalar üniversite bazında hep takdir görmeye devam etti ve 2015 yılındaki mezuniyet törenimde yaklaşık 15 dakikalık bir anlatımda eski yüksekokul müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan tarafından çalışmalarım şu cümlelerle anlatıldı:

… gerçekten gurur duyuyorum. Podoloji programını elektronik ortamda Türkiye’ye tanıttı. Üniversitemizi ve meslek yüksekokulumuzu da tanıttı. En önemlisi Türkçe “Podoloji” sözcüğünü bilmeyen Google ve Vikipedi’ye bunu öğretti. Çok çalıştı. Ben de farkındalığını yaratmak için huzurunuzda kendisini ve ekip arkadaşlarını kutlamak istedim.

Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan
Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan’ın törendeki konuşması.
Öğr. Üyesi Dr. Rüştü Taştan’la birlikte (2015).

Aynı törendeki konuşmanın sonuna doğru ben ve çalışma arkadaşlarım anons edildi ve hepimiz ödüllendirildik. Bense çalışma liderliğimden ötürü plakete layık görüldüm. (Tam o anda köyden yol alıp törenime katılan annemin de ağladığını görmek unutamadığım anım olarak kaldı.)

Mezuniyetim sonrası çalışmalara devam ettim. Blog sitesi ve bağlı sosyal hesaplarını sürekli aktif tuttum ve bu dönemde mezuniyeti sonrasında yazarlığa devam etmeyen/edemeyen birçok arkadaşımız oldu. Aktifliğimizin ve hizmetlerimizin belirli oranda gerilemesiyle yaklaşık 2 yıldır hizmet veren çalışmaların gider bütçesinin karşılanmasında da zaman zaman zorluk yaşadım. Buna rağmen pes etmedim ve blog alt yapısında düzenlemelere gittim.

Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun 2015 yılı mezuniyet töreni.

Sadece içerik oluşturan bir blog sitesi olarak kısıtlı kalmak fonksiyonel anlamda zorluk yaratıyordu. Site üzerinde internet üzerindeki kitleden gelen soru trafiği vardı. Aslında birçok sorunun yanıtına blog yazılarında değinmiş olsak da insanlar genelde birebir iletişim kurmayı daha çok yeğliyordu. İçeriklerin dışında gelen bu mesaj ve sorulara yanıt vermenin dozunda bir zorluğu vardı. Bunu daha basit hale getirmek amacıyla 2017 yılında halihazırda mevcut çalışmaları kapsamlı bir websitesi haline büründürdüm, WordPress. Yazarların dahi içerik oluşturmalarını kolaylaştıran bu yenilikle sitenin arkaplanındaki e-posta yazışmalarına ve yorumlaşmalara kadar detaylı düzenlemeler yaptım.

Kısa bir mola

2018-2019 yılları arasına gelen askerlik hizmetimle birlikte Podoloji Türkiye’ye ait çalışmaları 1 yıl kadar geçici duraklatma kararını aldık ve sitenin bu süreçte erişilebilir kalmasını sağladık (Bkz: Podoloji Türkiye’den Veda Yazısı: Duraklatıldık). 12 aylık askerlik sürecimi eve dönmeme 1 gün kala bakanlık kararıyla uygulanan askerlik süresinin kısalmasıyla 1 gün erken bitirmiş oldum. Dönüşümün sonunda mevcut internet kitlesini korumaya odaklanarak çalışmalara hız kesmeden devam edebilmiştik.

Bugün halen daha zamanında küçük çaplı gönüllü bir çalışma olan Podoloji Türkiye, topluma bir şeyler kazandırmaya devam ediyor. Bu yüzden gururluyum.

Yazar
Serdar Esentürk
Tartışmaya katıl

Takip et @serdaresenturk

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.

Serdar Esentürk

Hobileri fazla bir karakter. Kocaeli Üniversitesi Podoloji programının 2015 yılı mezunu. Podoloji Türkiye'de kurucu. Canı sıkıldığında amatör bir çizer. Bazen komik, bazen uykucu.

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.

Arşivler