Podoloji programını nasıl tercih ettim?

Podoloji programını nasıl tercih ettim?

Özet

Bu yazımda ülkemizin 2’nci Podoloji programı mezunları arasında yer alarak zamanında tercihlerimi nasıl yaptığımdan bahsediyorum.

Bundan 6 yıl öncesinde Google üzerinde “Podoloji” terimini arattığınızda size “Bunu mu demek istediniz? Patoloji.” ya da “Podolski” şeklinde alakasız öneriler gösteriyordu. Tabi o zamanlarda bu kelimeyi bilen bile yokken arama motorlarının da tanımıyorsa olması doğal. Bunu Google’un hatası veya eksikliği olarak görmemek gerek. Söz konusu yıllarda internet üzerindeki Türkçe kaynakların hiçbirinde “Podoloji” terimine yer verilmiyordu.

“Podoloji” terimini arama motorları ve Vikipedi Türkçe’de nasıl kaydettiğimle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Hemşirelik bölümünü bitirdiğimde üniversite programları için arayışa girdiğim yıl, 2013. Sınavsız geçiş hakkımla bile tercih edebileceğim bilindik birçok program vardı. Tam da bu arayış sürecinde kendimi önerilere, arkadaş tavsiyelerine açık tuttum. Fikir aldım, kendi çabalarımla meslekleri araştırdım, aile tavsiyelerime kulak verdim… Tercih döneminde üniversite programlarını listelemem gerektiği bir akşam benden hemen önce mezun olarak bu tercih sürecinden geçmiş bir arkadaşımla kısa bir sohbet gerçekleştirdim. Kendi tercihinde bulunduğu programın yer aldığı üniversitenin geçen yıl yeni bir program açtığını, kendisinin sonradan haberi olduğu için tercihlerine yazamadığını ve “Mutlaka tercihlerinde üst sıraya yaz. Podoloji programı.” demesi üzerine ufak bir araştırmayla bu programa listemde yer verdim. Üniversite tercihlerinde “Sağlık üzerine devam etmeliyim?” karamsarlığını atlatma mücadelemden sonra Podoloji programını ilk sıraya yazdım.

Tercihleri beklediğim dönem

Tercihlerin açıklanmasını beklediğim dönem heyecanlıydı. Çünkü aynı dönem, yani tercihlerin yapılmasından sonraki süreçte listemde yer verdiğim “Podoloji”nin ne olduğunu araştırmam biraz ilginç oldu. İnternetteki araştırmalarımda Türkçe kaynaklarda net bilgiler yoktu. “Ayak bilimi”, “ayak sağlığı” gibi terimler yer alsa da tam olarak ne iş yaptığını öğrenmek biraz zaman aldı. İşte bu dönemde programa ait detaylı içerikler bulamamış olmam durumu olumlu/olumsuz heyecanlı kılan şeydi. Hepsi bir yana, bu heyecanla programı tercihlerime yazarken “Bak ben bunu yazıyorum, sen de yaz.” diyerek peşimden sürüklediğim bir arkadaş kesimi de vardı. Sanırım bu “Eğer ben yanarsam yalnız olmayayım.” güdüsüyle yapılan bir hareketti. Doğal olarak işler istediğimiz gibi gitmediğinde topa tutulma ihtimalim de yüksekti.

Podoloji programı 2’nci dönem öğrencileri. / Kocaeli Üniversitesi (2014)

Tercihlerin açıklandığı gün hiç de ilginç olmayarak Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun Podoloji programını -hiç de şaşırmayarak- kazandığımı öğrendim. Üniversite kayıtlarını tamamladım ve okulun ilk günü de derse -örnek öğrenci gibi- katıldım. İlk ders, programı Türkiye’ye kazandıran Dr. Öğr. Üyesi Ayfer Peker Karatoprak’ındı. Birkaç tanışma faslı ve programla ilgili sırayla fikirlerimizi sorduğunda sınıfta 14 kişiydik. Henüz her şeye yeni olduğum bir ortamda sınıftaki duruşum ve oturuşumdan olsa gerek bana yönelttiği ilk soru “Seni biraz karamsar gördüm sanki?” oldu. “Hayır, değilim.” cevabımdan sonra duruşumu düzeltim lafımın arkasında durmaya karar verdim ve o gün tüm karamsarlıklarımı bir kenara atmanın kararını aldım.

Podoloji için hareket zamanı

İlerleyen aylarda internet üzerinde “Podoloji” terimiyle ilgili çalışmalara başladım. Makaleler, tasarımlar, dokümanlar oluşturdum. Hiçbir bilgisi olmayan Türkçe Google kaynaklarına bu terimi öğretmek için bir blog sitesi, güvenilir kalması için Vikipedi kaydı ve sosyal sağlar oluşturdum. Hatta hız kesmeden Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ndeki Türkiye’nin ilk Podoloji Ünitesi’nde klinik görünüm sağlaması adına görsel tasarımlar ve afişler tasarladım. Tüm çalışmalarımda da gönüllü arkadaşlarımla ve öğretim üyeleriyle işbirliği içerisinde çalıştım. Özellikle de eski yüksekokul müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan’ın desteğini bu konuda çokça fazla aldım. Podoloji rengini hep birlikte yansıttık ve toplumdaki farkındalığının ortaya çıkartıldığı ilk adımları atmaya başladık: Podoloji Türkiye.

Podoloji programı okuduğum dönemde gerçekleştirdiğim Podoloji Türkiye çalışmasının nasıl hayata geçirildiğiyle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar
Serdar Esentürk
Tartışmaya katıl

Takip et @serdaresenturk

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.

Serdar Esentürk

Hobileri fazla bir karakter. Kocaeli Üniversitesi Podoloji programının 2015 yılı mezunu. Podoloji Türkiye'de kurucu. Canı sıkıldığında amatör bir çizer. Bazen komik, bazen uykucu.

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.

Arşivler